Zamek Quingenburg

(Zamek na Garncarzu) - śladowe szczątki ruin po zamku w postaci porozrzucanych po północnym stoku góry głazów i kawałków kamieni z muru. Prawdopodobnie w połowie XIII wieku książę Bolko I świdnicki kazał zbudować zamek murowany jako jedno z ogniw łańcucha umocnień wzdłuż granicy czeskiej.

W drugiej połowie XIV wieku zamek, jak wiele innych umocnień granicznych, przeszedł pod panowanie czeskie.

W okresie wojen husyckich został opanowany przez husytów i częściowo przez nich zdewastowany i od tego okresu prawdopodobnie ulegał on powolnemu niszczeniu, a pod koniec XIV wieku lub na początku XV wieku został opuszczony.

Pod koniec XV wieku stał się siedzibą rycerzy rozbójników, rabujących okoliczne miejscowości. Podobnie jak kilka innych gniazd rozbójniczych na Śląsku, zamek został zdobyty i wysadzony w powietrze z końcem XV wieku przez wojska Macieja Korwina, którymi dowodził przez Georga von Steina.

Od momentu zniszczenia do obecnych czasów zamek pozostaje w ruinie, jednak całkowicie zamek został zniszczony i zrównany z ziemią na początku XIX wieku.

Twierdza Srebrnogórska

Twierdza Srebrnogórska (niem. Festung Silberberg) — twierdza wzniesiona w latach 1765–1777 w okolicach Srebrnej Góry. Jeden z największych tego typu obiektów w Europie.

Twierdzę Srebrnogórską zbudowano w XVIII w. według projektu włoskiego inżyniera Ludwika Wilhelma Regelera, zmodyfikowanego przez samego króla Fryderyka Wielkiego, w celu ochrony zdobytego przez Prusy (w 1740 r.) Śląska.

Twierdza składa się z sześciu fortów i kilku bastionów. Główny jej trzon tworzy zespół bastionów z donżonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Do pięciopoziomowych kazamat prowadzi osiem bram, w sieni znajdują się wydrążone stanowiska strzeleckie.

Ogromne magazyny, studnia, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czyniły fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym - nagromadzone zapasy miały wystarczyć na 3-5 miesięcy oblężenia.

W jego wnętrzu mieściło się 3756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. Do obrony służyły 264 działa i moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębszą (84 m) na terenie Fortu Ostróg.

Ciekawostki:

  • Do historii przeszła śmiała ucieczka w nocy z 5 na 6 maja 1940 r. z Oflagu VIII B dziewięciu polskich oficerów (m.in. Jędrzeja Giertycha). Trzech z nich zdołało przedostać się do Nysy. Stamtąd przez Czechy, Słowację, Węgry, Jugosławię i Turcję dotarli do Syrii, gdzie formowała się Brygada Strzelców Karpackich (walczyli w Libii pod Tobrukiem). Pozostałych sześciu schwytano
  • Krążą opowieści o skarbach ukrytych przez hitlerowców w podziemiach twierdzy. W 1995 roku odnaleziono za pomocą georadaru dwie sporej wielkości, dobrze zamaskowane komory podziemne, zbudowane prawdopodobnie podczas II wojny światowej
  • Korona Donjonu jest dobrym punktem widokowym na Góry Bardzkie.

Przejazd po trasie nieczynnej Sowiogórskiej kolejki zębatej

Nieopodal Srebrnej Góry znajdują się również ślady wybudowanej na początku XX w. trasy sowiogórskiej kolejki zębatej. Najciekawszy jej odcinek biegnie pomiędzy dwoma ogromnymi wiaduktami - zastosowano tam trzecią szynę wspomagającą lokomotywę na trudnych podjazdach.

W latach 20. i 30. ubiegłego wieku wskutek wielkiego kryzysu kolejka została zlikwidowana.

Pańska Góra - Góry Bardzkie

Wzniesienie tylko częściowo, w pobliżu wierzchołka, porasta pas lasu. Na szczycie wzniesienia ruiny umocnień fortyfikacyjnych z 1813 r. związane z Twierdzą Srebrnogórską o nazwie "Szwedzkie Szańce" (nazwa nieokreślonego pochodzenia).

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko (niem. Festung Glatz) – dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku.

Pierwsza wzmianka o istnieniu grodu obronnego na Górze Fortecznej (Zamkowej) w Kłodzku pochodzi z relacji Kosmasa, czeskiego kronikarza z 981 roku. Należy sądzić, że był to zespół drewnianych budynków otoczonych palisadą – w takiej formie zdobył go i spalił czeski książę Sobiesław w roku 1114. Sobiesław odbudował gród w 1129 roku i osadził w nim kasztelana - Gronzatę.

W 1742 roku twierdza poddana została Prusakom, którzy zajęli tereny Dolnego Śląska w konsekwencji wojny siedmioletniej. Plany Fryderyka II obejmowały umocnienie nowo zdobytych terenów poprzez budowę twierdz i warowni.

W ten sposób powstała cała linia umocnień: Szczecin, Głogów, Wrocław, Świdnica, Srebrna Góra, Kłodzko, Nysa. Tak więc za panowania Fryderyka II rozbudowano i ufortyfikowano ją znacząco, na pierwszy plan wysuwając jej obronny charakter.

W roku 1743 wybitny fortyfikator, znawca francuskiej szkoły fortyfikacyjnej, generał Gerhard Cornelius de Wallrave, z pochodzenia Holender, sporządził nowe projekty dla miasta Kłodzka. Na początku pracami kierował Walrave, który jednak popadł w niełaskę i zastąpiony został przez pułkownika inżyniera Friedricha Christiana von Wrede. W tym okresie powstał też jako fort pomocniczy fort na Owczej Górze. Przebudowa nasiliła się jeszcze po okresie wojen śląskich (1770 r.) – rozebrano wówczas resztki zamku mieszkalnego, kaplicy i kościoła, w którego miejscu zbudowano ogromny donżon.

Obecnie dostępna dla turystów wraz z odcinkiem trasy podziemnej wynoszącej około 1 km.

Źródło: Wikipedia

Wybierz się z nami na wycieczkę szlakiem Twierdz i warowni Sudetów.

Zapraszamy na wycieczki organizowane przez nas po tych terenach. Oprócz miejsc często odwiedzanych przez turystów, dzieki nam zobaczą Państwo miejsca będace z dala na uboczu w niedostępnym terenie. Gwarantujemy mnóstwo wrażeń.

Zobacz szczegóły wycieczek

Atrakcje Gór Sowich

Mr. Muflon prezentuje :: Atrakcje Gór Sowich i Sudetów Środkowych

3 kroki do wycieczki w góry

1

Sprawdź ofertę Mamy kilka zróżnicowanych propozycji dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych.

2

Wybierz termin Zarezerwuj dogodny dla Ciebie termin imprezy.

3

Wypełnij formularz Formularze ułatwią wybór a nam kontakt z Tobą. Zajmie ci to zaledwie kilka minut.

My i środowisko.

My i środowisko. My i środowisko.
Sudety Środkowe a w szczególności najstarsze w Polsce Góry Sowie oraz jedyne góry płytowe zwane Górami Stołowymi...
Więcej...

Tajemnice Sudetów

Tajemnice Sudetów Tajemnice Sudetów
Projekt Riese Wobec nasilających się alianckich nalotów bombowych w 1943, Niemcy hitlerowskie przeniosły dużą część...
Więcej...

Okolice Nowej Rudy

Okolice Nowej Rudy Okolice Nowej Rudy
Nowa Ruda Miasto położona jest nad rzeką Włodzicą, w Sudetach Środkowych u podnóża Gór Sowich zamieszkuje je ponad...
Więcej...

Twierdze i warownie

Twierdze i warownie Twierdze i warownie
Zamek Quingenburg (Zamek na Garncarzu) - śladowe szczątki ruin po zamku w postaci porozrzucanych po północnym stoku...
Więcej...
Na START