Projekt Riese

Wobec nasilających się alianckich nalotów bombowych w 1943, Niemcy hitlerowskie przeniosły dużą część swej strategicznej produkcji zbrojeniowej w – uważany za bezpieczny – rejon Sudetów. Mniej więcej wówczas powstał projekt utworzenia nowej kwatery głównej Hitlera.

Kwatera miałaby powstać na zamku Książ oraz w potężnych bunkrach i budowlach podziemnych wydrążonych w Górach Sowich.

W tym celu powołano jesienią 1943 r. spółkę Industriegemeinschaft Schlesien AG, której przekazano kilka tysięcy więźniów oraz jeńców wojennych, których umieszczono w czterech pierwszych obozach pracy. Jednak wobec niezadowalającego postępu prac już na przełomie marca i kwietnia 1944 nadzór nad budową przejęła Organizacja Todt.

Plany obejmowały potężne prace adaptacyjne na zamku Książ, utworzenie wielkich przestrzeni wydrążonych pod zamkiem, konstrukcji olbrzymich tuneli i sal podziemnych w kilku miejscach w Górach Sowich, reorganizacji całej siatki okolicznych dróg, połączenia całości siecią kolei wąskotorowej.

Była to dalece najkosztowniejsza budowa kwater wojskowych i obiektów strategicznych ówczesnych Niemiec, choć całkowite poniesione koszty trudno oszacować. Rozmach budowlano-inżynierski był na najwyższym wówczas dostępnym poziomie.

Plany były kilkakrotnie zmieniane. Wedle danych z września 1944 produkcja tych schronów miała pochłonąć 150 milionów marek; wraz ze schronami w Wilczym Szańcu i w Pullach pod Monachium obejmowała 257 tysięcy m³ betonu zbrojonego stalą, 213 tysięcy m³ tuneli, 58 km dróg z sześcioma mostami, 100 km rurociągów.

Na projekt Riese przyznano w 1944 roku 28 tysięcy ton stali cementu, czyli tyle, ile Niemcy przeznaczały rocznie na budowę schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej. Prace zostały wykonane tylko w części. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej wiele podziemnych konstrukcji zostało zniszczonych, a przynajmniej tunele do nich prowadzące zostały wysadzone.

Interpretacje historyczne

Uważa się, że sam zamek Książ i jego najbliższe okolice były przygotowywane pod jedną z kwater głównych Hitlera (niem. Führerhauptquartier - FHQ). Natomiast nie jest do końca dowiedziona celowość budowli drążonych w samych górach. Po wojnie powstało wiele tez.

Generalnie opinie specjalistów idą w kierunku wielkich schronów dla potrzeb wojennych. Trudno jest ustalić, czy miała tu być przeniesiona produkcja tajnych rakiet V1 i V2, których fabryki na wyspie Uznam zostały zniszczone przez alianckie bombowce w sierpniu 1943, czy też miały tu być prowadzone zupełnie inne prace wojskowe.
Nie jest też wykluczone, że w tych podziemiach były gromadzone dobra zagrabione podczas wojny.

Za inną interpretacją przemawia fakt, że w Sudetach występują rudy uranu (wyeksploatowane po wojnie przez Związek Radziecki). Niemcy mogliby umiejscowić w Riese - ze względu na bliskość złóż rud uranu - tajne zakłady, które pracowałyby nad cudowną bronią Rzeszy - bronią jądrową. Niemcy uważali te ziemie za rdzennie niemieckie, czyli bardziej bezpieczne i nie przypuszczali że po wojnie znajdą się w granicach Polski.

Powyższy tekst Pochodzi z Wikipedii

Poznaj z nami tajemnicę Sudetów

Zapraszamy na wycieczki organizowane przez nas po tych historycznych terenach. Oprócz miejsc często odwiedzanych przez turystów, dzieki nam zobaczą Państwo miejsca będace z dala na uboczu w niedostępnym terenie.

Zobacz szczegóły wycieczek

Atrakcje Gór Sowich

Mr. Muflon prezentuje :: Atrakcje Gór Sowich i Sudetów Środkowych

3 kroki do wycieczki w góry

1

Sprawdź ofertę Mamy kilka zróżnicowanych propozycji dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych.

2

Wybierz termin Zarezerwuj dogodny dla Ciebie termin imprezy.

3

Wypełnij formularz Formularze ułatwią wybór a nam kontakt z Tobą. Zajmie ci to zaledwie kilka minut.

My i środowisko.

My i środowisko. My i środowisko.
Sudety Środkowe a w szczególności najstarsze w Polsce Góry Sowie oraz jedyne góry płytowe zwane Górami Stołowymi...
Więcej...

Tajemnice Sudetów

Tajemnice Sudetów Tajemnice Sudetów
Projekt Riese Wobec nasilających się alianckich nalotów bombowych w 1943, Niemcy hitlerowskie przeniosły dużą część...
Więcej...

Okolice Nowej Rudy

Okolice Nowej Rudy Okolice Nowej Rudy
Nowa Ruda Miasto położona jest nad rzeką Włodzicą, w Sudetach Środkowych u podnóża Gór Sowich zamieszkuje je ponad...
Więcej...

Twierdze i warownie

Twierdze i warownie Twierdze i warownie
Zamek Quingenburg (Zamek na Garncarzu) - śladowe szczątki ruin po zamku w postaci porozrzucanych po północnym stoku...
Więcej...
Na START