Nowa Ruda
Miasto położona jest nad rzeką Włodzicą, w Sudetach Środkowych u podnóża Gór Sowich zamieszkuje je ponad 23 tys. mieszkańców.
Nowa Ruda jest ważnym węzłem komunikacyjnym, krzyżują się tutaj trasy wojewódzkie. W mieście znajduje się stacja kolejowa, dworzec autobusowy, dzięki czemu można do Nowej Rudy dotrzeć koleją lub autobusami PKSu.
Nasza baza wypadowa mieści się we Włodowicach - miejscowości przyklejonej do Nowej Rudy, na wyjeździe do Tłumaczowa (przejście graniczne) oraz Ścinawki.
Muzeum Kopalni Węgla Kamiennego
Kopalnie z okolic Nowej Rudy należą do jednych z najstarszych w Polsce - pierwsze informacje pochodzą z początku XV w. Po 1989 r. wszystkie z nich zlikwidowano, a po latach utworzono Muzeum Górnictwa.
Wędrówka po kopalni w Nowej Rudzie rozpoczyna się od budynku muzeum, gdzie można zobaczyć eksponaty górnictwa podziemnego i poznać historię wydobywania węgla na terenach Dolnego Śląska.
W nadziemnej części kompleksu są piece i wieże szybowe. Najciekawszym jednak punktem wycieczki jest licząca ok. 700 m. długości podziemna trasa i przejażdżka podziemną kolejką.
To całościowy przegląd techniki górniczej z potężnymi maszynami do urobku węgla, licznymi narzędziami i konstrukcjami kopalnianymi.
Hałda
Po byłej kopalni KWK Nowa Ruda to sztuczne wzniesienie, na które wjeżdżamy samochodami. Wspaniałe miejsce widokowe na panoramę Nowej Rudy i okolicznych gór.
Góra Wszystkich Świętych
Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych (dawniej niem. Moltketurm) – kamienna wieża widokowa zbudowana w 1913 r. na stanowiącej część Wzgórz Włodzickich Górze Wszystkich Świętych, w pobliżu Nowej Rudy na Ziemi kłodzkiej.
Góra Wszystkich Świętych ma wysokość ok. 648 m n.p.m. Wieża ma wysokość ok. 15 m. Zbudowana jest z kamienia na planie koła, zwęża się nieco ku górze. Zwieńczona jest galeryjką i okrągłą latarnią przykrytą stożkowatym, blaszanym daszkiem z masztem. Po przeciwnej stronie głównego wejścia wybity jest otwór wyjściowy na nieistniejący współcześnie balkonik. Wejście główne wykończone jest łukiem. Prowadzą do niego schody i niewielka platforma.
Na lewo od schodów znajduje się wąskie, boczne wejście do przyziemia.
Na budulec i detale architektoniczne wykorzystano miejscowy piaskowiec o charakterystycznej czerwonej barwie (tzw. "piaskowiec budowlany"). Nad wejściem znajduje się kamienna płyta z płaskorzeźbą.
Góra Świętej Anny
(na niektórych mapach również Góra Anny, 647 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych, w paśmie Wzgórz Włodzickich. Wzniesienie położone jest na południe od Nowej Rudy, w północno-środkowej części Wzgórz Włodzickich. Jest to kopulaste wzniesienie, które tworzy razem z Krępcem mały charakterystyczny grzbiet, w kształcie siodła, o dość stromych zboczach, z podkreślonymi wierzchołkami wzniesień. Wzniesienie góruje nad Nową Rudą, stanowiąc wyjątkowy punkt widokowy na panoramę okolicy. Na szczycie znajduje się ceglana wieża widokowa pełniąca obecnie funkcję przekaźnika. Poniżej szczytu barokowa kaplica Św. Anny z XVII wieku. Północno-wschodnie zbocze poniżej szczytu porośnięte lasem mieszanym regla dolnego z przewagą drzew liściastych, pozostałe zbocza zajmują łąki i pola uprawne.
Źródło: Wikipedia
Poznaj z nami piękne okolice Nowej Rudy
Zapraszamy na wycieczki organizowane przez nas po tych terenach. Oprócz miejsc często odwiedzanych przez turystów, dzieki nam zobaczą Państwo miejsca będace z dala na uboczu w niedostępnym terenie. Zwiedzisz Muzeum Kopalni Nowa ruda i z bliska przyjrzysz się nietypowej budowie geologicznej całego terenu w tej części Sudetów Środkowych.